סיבות להרגשת נימול בידיים

תחושת נימול בידיים היא לא תמיד סיבה לדאגה אך היא כן מצריכה בדיקה אצל רופא. תחושת הנימול יכולה להיות תופעת לוואי של נטילת תרופה מסוימת או, דלקת בתעלה הקרפלית או כתוצאה מלחץ שמופעל על עצב כלשהו. כאשר התחושה נובעת מסיבה רפואית, לרוב זה ילווה עם סימפטומים נוספים ולכן חשוב לגשת לרופא שיבצע את הבדיקות הנדרשות וימצא את הסיבה לתחושת הנימול.

אילו בדיקות הרופא יבצע?

כאשר מטופל מגיע אל רופא בעקבות תחושת נימול בידיים, השלב הראשון יהיה בחינה של ההיסטוריה הרפואית של המטופל וקבלת מידע שקשור למצב הנוכח כמו כמה זמן המטופל מרגיש את תחושת הנימול ואילו תסמינים נוספים הוא חווה. בהתאם לכך, הרופא יכול לבקש מהמטופל לבצע מספר בדיקות כמו ספירת דם שתכלול גם רמת ויטמינים בגוף, בדיקת תפקוד בלוטת התריס ובדיקה של רמת האלקטרוליטים בדם. במידה ומדובר במקרה עם תסמינים יותר חמורים, הרופא עשוי לבקש מהמטופל גם לבצע בדיקת CT אוMRI של הראש ועמוד השדרה, צילומי רנטגן, אולטרסאונד של כלי דם צווארים, ניקור מותני שיאתר הפרעה במערכת העצבים, בדיקת אנגיוגרפיה שתאפשר לזהות גודש בכלי הדם או בדיקת אלקטרומיוגרפיה שתבדוק את הגירוי העצבי בגוף. לאחר קבלת התשובות של הבדיקות, הרופא יוכל לקבוע את הסיבה לתחושת הנימול בידיים ולהתאים את אופי הטיפול.

נימול בידיים כתוצאה משבץ מוחי

תחושת נימול בידיים יכולה לעיתים להיות סימן לשבץ מוחי שנגרם כתוצאה מירידה של אספקת למוח. כאש מדובר במקרה של שבץ מוחי, תחושתה הנימול בידיים תהיה מלווה בתסמינים נוספים שחשוב להכיר על מנת לזהות במהירות שאכן מדובר בשבץ. טיפול מהיר במקרה של שבץ יכול להפחית את הסיכוי לנזקים ארוכי טווח ובמקרים מסוימים אף יכול להציל חיים.

נימול בידיים בעקבות דלקת בתעלה הקרפלית

אנשים שעוסקים בעבודות משרדיות שמצריכות מהם שעות רבות של הקלדה או עבודה מול מחשב הם בקבוצת סיכון של התפתחות דלקת בתעלה הקרפלית. תעלה זו היא מעין מעבר צר שעובר במרכז של פרק כף היד כשבמרכזה עובר העצב המדיאני. עצב זה אחראי לספק תחושה לכל האצבעות וכאשר מתפתחת דלקת בתעלה, התוצאה יכולה להיות תחושת נימול בידיים.  בזמן הדלקת, הרקמות מסביב לעצב מתנפחות ויוצרות עליו לחץ שגורם לתחושת עקצוץ, כאב ואף חולשה ביד. במקרים לא מטופלים, יכול להיגרם נזק קבוע לעצב ולעיתים נדרש ניתוח על מנת להפחית את הלחץ שמופעל עליו.

נימול בידיים בעקבות מחסור בוויטמינים או מינרלים ושימוש בתרופות

ויטמינים ומינרלים הם הכרחיים על מנת לשמור על בריאות הגוף. מחסור בוויטמין B12 שבין השאר אחראי על בריאות העצבים בגוף יכול לגרום לחוסר תחושה בגפיים. מחסור באשלגן ומגנזיום גם כן יכולים לגרום לחוסר תחושה שמלווה גם בתסמינים נוספים כמו בעיה בהליכה ואיזון, חולשה, קושי בחשיבה לוגית  עקצוצים ביד, תחושת נימול בגפיים ואף הזיות. נטילה של תרופות מסוימות גם כן יכול לגרום לתחושת נימול בידיים ולנזק עצבי. תרופות אלה כוללות: אנטיביוטיקה, תרופות שנוטלים כחלק מטיפול כולל בסרטן, תרופות נגד התקפים, תרופות לטיפול בהורדת לחץ דם ותרופות לטיפול במחלות לב

נימול בידיים בעקבות בעיה בעמוד השדרה

עמוד השדרה בנוי מחוליות ודיסקים שממוקמים ביניהן. הדיסקים הם מעין כריות רכות שמפרידות בין החוליות בעמוד השדרה וכאשר מתרחשת טראומה כמו נפילה או תאונת דרכים, זה עלול ליצור פריצת דיסק ושינוי במבנה של עמוד השדרה. במקרים שבהם קיימת נפיחות מסביב לעצבים בעמוד השדרה, פגיעה בדיסק או התנוונות של עצמות עמוד השדרה, עלול להיווצר לחץ על העצבים בעמוד השדרה שיכול לגרום לתחושת נימול ואף כאבים בידיים וברגליים.

ספונדילוזיס בצוואר

ספונדילוזיס בצוואר היא דלקת שמשפיעה על הדיסקים באזור הצוואר והיא נוצרת לאחר שנים של שחיקת העצמות בעמוד השדרה. הפגמים שנוצרים בחוליות בעקבות הדלקת יוצרים לפעמים לחץ על העצבים שיכול לגרום לתחושת נימול בזרועות ובכף היד כולל האצבעות. מרבית האנשים עם ספונדילוזיס בצוואר אינם חווים תסמינים נוספים אך כאב ונוקשות בצוואר גם כן יכולה להופיע. במקרים מורכבים ומתקדמים יותר, הדלקת יכולה לגרום גם להופעה של כאבי ראש, חולשה ברגליים, רעשים לא נעימים בעת תזוזה של הצוואר, אובדן שיווי משקל וקואורדינציה, התכווצויות שרירים באזור הצוואר והכתפיים ואף לעיתים חוסר יכולת לשלוט בפעילות מעיים ובשלפוחית השתן.

נימול בידיים בגלל מחלת זאבת

זאבת היא מחלה אוטואימונית והמשמעות היא שהגוף בעצם תוקף את עצמו – כולל כל האיברים והרקמות. מחלת הזאבת יכולה לגרום להתפתחות של דלקת באזורים שונים בגוף כמו הריאות, המפרקים, הכליות והלב. התסמינים של מחלת הזאב הם לא תמיד קבועים והם מופיעים לרוב באזורים שהכי מושפעים מהמחלה. הלחץ על העצבים שנוצר בעקבות הדלקות יכול להוביל לתחושת נימול או עקצוץ בידיים. ישנם תסמינים נוספים הכוללים: קוצר נשימה, בעיות בריכוז ובראייה, עייפות, רגישות לשמש, שינוי בגוון ובטמפרטורה של האצבעות (כחולות וקרות), כאבי ראש, בלבול, כאבים, נוקשות ונפיחות בפרקים.

נימול בידיים כתוצאה מסכרת

גוף של מטופל שחי עם סכרת מתקשה להעביר את הסוכר מהדם אל תוך התאים. במקרים שבהם רמות הסוכר גבוהות למשך תקופה ארוכה, עלול להיווצר נזק לעצבים בשם נוירופתיה סוכרתית. כתוצאה מכך יכולה להיווצר הרגשת נימול בידיים, בזרועות וברגליים. נוירופתיה סוכרתית יכול לגרום גם לתחושת צריבה בגפיים, תחושה של מחטים, חולשה, כאב ואף קושי בשמירה על שיווי משקל.  

סיבות לנימול בידיים

נימול בידיים כתוצאה מפיברומיאלגיה

מחלת הפיברומיאלגיה גורמת לתחושת עייפות קיצונית ולכאבים בשרירים. הכאבים מופיעים במספר נקודות מרכזיות בגוף לאורך הגוף משני הצדדים. מטופלים שמאובחנים פיברומיאלגיה לרוב חווים גם הרגשת נימול בידיים, בפנים, בזרועות ואף ברגליים. תסמינים נוספים של המחלה כוללים כאבי ראש, בעיות בהירדמות, דיכאון, קושי בריכוז, כאבי בטן והפרעות בתנועות מעיים.

ד"ר שלמה כהן
ד"ר שלמה כהן

כירופרקט מומחה ומומלץ מזה 25 שנים, חבר באגודה האמריקאית לכירופרקטיקה, החברה האמריקאית לכאבי ראש וחבר האגודה הישראלית לכירופרקטיקה.