ספונדילוזיס – Spondylolysis

ספונדילוזיס הוא שבר בקשת החוליה בעמוד השדרה המתרחש לרוב בין שני פרקי השטחה. השבר עשוי לגרום עם הזמן לתזוזה של החוליה קדימה או אחורה (ספונדילוליסטזיס). מרבית האנשים שסובלים מהתופעה אינם מדווחים על תסמינים כלשהם ומגלים את הספונדילוזיס כאשר הם נבדקים למצבים אחרים. אך עבור אחוז מסוים, מדובר על מצב הגורם לכאב והגבלה בתנועה ודורש טיפול. מה גורם לספונדילוזיס? מה זה ספונדילוזיס צווארי? איך מאבחנים את התופעה ומה הן אפשרויות הטיפול?

מה גורם לספונדילוזיס?

הגורמים המדויקים לספונדילוזיס אינם חד משמעיים, הקונצנזוס בקהילה הרפואית הוא שמדובר על שילוב של פגם או נטייה גנטית מולדת ואורח חיים. הסיבה לכך היא שכ-5% מהאוכלוסייה (בארצות הברית) סובל מהבעיה אך היא מאובחנת יותר בקרב נערים צעירים ואף יותר בקרב אלו העוסקים בספורט. נתון מעניין הוא שכיחות הספונדילוזיס בקרב אסקימואים. כ-50% מהאוכלוסייה האסקימואית סובלת מספונדילוזיס כך שניתן להניח שישנו מרכיב גנטי רב לתופעה. מנתונים אלו מסיקים שהגורמים לספונדילוזיס הם אכן עומסים חוזרים ונשנים על עמוד השדרה, לרוב בגיל ההתבגרות בשילוב נטייה גנטית לכך.

מי נמצא בסיכון לספונדילוזיס?

גורמי הסיכון לספונדילוזיס הם:
• גיל צעיר, רוב המאובחנים הם נערים בגילאי ההתבגרות שטרם סיימו את פרץ הגדילה שלהם.
• ספורטאים העוסקים בסוגי ספורט שמעמיסים על עמוד השדרה כמו אומנויות לחימה, אתלטיקה, טניס ועוד.
• מי שקיבל חבלה חזקה לעמוד השדרה בעקבות תאונת דרכים למשל או נפילה מגובה.
• מי שנולד עם קיעור מותני מוגבר (Increased lumbar lordosis).
• מי שעוסק בעבודה הדורשת עומסים כבדים על עמוד השדרה, במיוחד מגיל צעיר כמו סבלים, שליחים המרימים משאות כבדים, גננות וסייעות המרימות ילדים באופן קבוע וכדומה.

למרות שמרבית המאובחנים עם ספונדילוזיס הם נערים צעירים, גם נשים ונערות סובלות מספונדילוזיס. עבור נערות העוסקות בספורט ישנה חשיבות מכרעת לאבחון נכון של ספונדילוזיס וטיפול במידת הצורך כדי למנוע בעיות שלד וגב בעתיד שיכולות לגרום לכאב ועומס מוגבר בזמן הריון ולידה.

איך אדע אם אני סובל מספונדילוזיס? מה התסמינים?

רוב הסובלים מספונדילוזיס לא יחוו כל תסמין והשבר מתגלה בבדיקות שנערכות לאבחון מצבים אחרים. עם זאת, אצל אחוז מסוים מהאנשים ישנה הופעה של תסמינים המאפיינים ספונדילוזיס במיוחד:
• כאבי גב תחתון, במיוחד לאחר פעילות גופנית מאומצת שאינם מערבים הקרנה לרגליים.
• נוקשות בגב התחתון.
• הגבלה בתנועה של הגב.

איך מאבחנים ספונדילוזיס?

רוב מי שמאובחן בספונדילוזיס אובחן על ידי אורטופד ששלח אותו לבדיקות הדמיה, בדרך כלל לאחר תלונות על כאבי גב תחתון. את סדרת הבדיקות מתחילים בצילומי רנטגן פשוטים (מקובל לעשות אחורי, צידי ואלכסוני) שבדרך כלל מספיקים כדי לראות בבירור את השבר בחוליה. כאשר ישנו ממצא של ספונדילוליסטזיס ייתכן שידרשו צילומים נוספים מעבר לסדרה הבסיסית. כדי לשלול מצבים אחרים או כשישנו חשד לדלקת חמורה באזור ייתכן שהרופא יבקש לעשות בדיקת CT או MRI ואפילו מיפוי עצמות. בדיקות אלו מראות בבירור ומאשרות את קיומו של ספונדילוזיס.

מהו ספונדילוזיס צווארי?

ספונדילוזיס ניווני של עמוד שדרה צווארי (Degenerative Cervical Spondylosis) מתרחש עם הגיל, מדובר על שחיקה של הדיסקים, רקמות החיבור, המפרקים וגורמים נוספים בעמוד השדרה הצווארי. כ-80% מהאוכלוסייה מעל גיל 50 מראה סימנים כלשהם לספונדילוזיס צווארי. המצב מתאפיין בכאב באזור הצוואר המקרין לפעמים לראש, לגב, לכתפיים ולחזה. שלא כמו ספונדילוזיס בגב התחתון, כאן נוהגים במשנה זהירות הן באבחנה והם בטיפול שכן ספונדילוזיס צווארי יכול להיות לערב גורמים נוירולוגיים.

ספונדילוזיס

כיצד מטפלים?

הטיפול הסטנדרטי בספונדילוזיס כולל נטילת משככי כאבים ותרופות נוגדות דלקת, זריקות סטרואידיות לעמוד השדרה וטיפול בגלי רדיו. במקרים מסוימים יומלץ לקבע את חוליות עמוד השדרה בניתוח. כמובן שכל אלו הם טיפולים פולשניים כשלכל טיפול מתלווים סיכונים מסוימים ותופעות לוואי. בנוסף לאפשרות זו, קיימים גם טיפולים שאינם פולשניים ויכולים לחולל פלאים לסובלים מספונדילוזיס. אלו כוללים מגוון טיפולי מגע כשבראשם הטיפול הכירופרקטי. כירופרקט יכול, בעזרת מניפולציה עדינה של עמוד השדרה ומערכת השריר-שלד לשפר באופן משמעותי את המצב, להוריד את רמת הכאב המלווה ספונדילוזיס ואת הדלקת הנוצרת אצל אחוז מסוים מן המאובחנים עם הבעיה. הטיפול כאמור אינו פולשני, אינו דורש הכנה מיוחדת, נמשך כרבע שעה ואין לו תופעות לוואי אורכות טווח כלל.

ד"ר שלמה כהן
ד"ר שלמה כהן

כירופרקט מומחה ומומלץ מזה 25 שנים, חבר באגודה האמריקאית לכירופרקטיקה, החברה האמריקאית לכאבי ראש וחבר האגודה הישראלית לכירופרקטיקה.