בקע דיסק והטיפול הכירופרקטי המתאים

גם אתם סובלים מכאבים בגב שלא חולפים ורק מחמירים ככל שעובר הזמן? מרגישים שהכאב גם מקרין לאזורים אחרים בגוף כמו הכתפיים, הזרועות ואפילו הראש? ייתכן שגם אתם סובלים מבקע דיסק – בעיה אורתופדית שבהיעדר טיפול יכולה לגרום לשורה של בעיות נלוות ולשבש מאוד את איכות החיים.

כדי לטפל בבעיה ביעילות, ראשית חשוב להכיר אותה, לזהות את גורמי הסיכון שמגבירים את הסיכון להופעתה וגם להבין מהם הטיפולים היעילים ביותר שיעזרו למנוע אותה ולהתגבר עליה. זה חשוב לא רק כדי לטפל בבקע עצמו, אלא גם כדי למנוע ממנו להפוך לפריצת דיסק שכבר תייצר כאבים משמעותיים יותר ותהיה מורכבת יותר לטפול.
אז הנה כל מה שחשוב לדעת על בקע דיסק כדי לנצח אותו אחת ולתמיד ולהבטיח חיים נטולי כאבים בגב.

לפני הכול – מה זה בדיוק דיסק ומה תפקידו?

עמוד השדרה שלנו מורכב משורה של חוליות שמאפשרות את התנועה התקינה שלנו ומגנות על חוט השדרה – שמעביר אותות עצביים מהמוח לכל חלקי הגוף ובחזרה. כדי להגן על החוליות, לסכך את החיכוך שלהן ולהבטיח תנועה תקינה שלהן לאורך זמן – קיימים ביניהן עצמים שנקראים "דיסקים". אלו מבנים סחוסיים – עם מרקם דמוי ג'לטין אשר מפרידים בין כל אחת מהן.

עם השנים, הלחץ המופעל על הדיסקים האלו יכול לתת את אותותיו ולגרום לנוזל שבהם לנוע בצורה שמגבירה את הסיכון לבעיות אורתופדיות שונות. אלו שלוש הבעיות המרכזיות שיכולות להיגרם כתוצאה מכך וההבדלים ביניהן:

בלט דיסק – כפי ששמו של המצב הזה מרמז – הוא גורם לבליטה של החומר שבתוך הדיסק כלפי חוץ – בצורה שיכולה להפעיל לחץ על חוט השדרה או עצבים הסמוכים אליו. זוהי בעיה קלה יחסית שקל לטפל בה בעזרת שינויים חיוביים באורח החיים, אך בהיעדר טיפול היא יכולה גם להחמיר ולהסתבך.

בקע דיסק – זהו מצב מעט חמור יותר מבלט, שבמהלכו נגרם נזק לסיבים של הדיסק, אשר יכול לבוא לידי ביטוי גם בקריעה של סיבים אלו. במצב כזה ייתכן שיופיעו כאבים משמעותיים יותר שכבר יהיה קשה להתעלם מהם והם עשויים להקרין לאזורים אחרים בקרבת הדיסק הפגוע. גם במקרה הזה חשוב לטפל בבעיה בהקדם לפני שהיא תמשיך להחמיר.

פריצת דיסק – אם לא מטפלים בבלט או בבקע דיסק – הם כאמור יכולים להחמיר, להידרדר ולגרום לפריצת דיסק – שהיא כפי שבטח הבנתם הבעיה החמורה ביותר מבין השלוש. פריצת דיסק היא למעשה קרע משמעותי בדיסק שגורם לדליפה של החומר שבתוכו החוצה. במצב כזה הכאבים כבר בולטים ומשמעותיים ויכולים להתבטא גם בפגיעה עצבית, נימול, אובדן תחושה, כאבי ראש ועוד.

מהם הסוגים השונים של בקע דיסק?

בקע דיסק יכול להתרחש באזורים שונים בגב, אשר כל אחד מהם משפיע בצורה שונה על האנשים שסובלים ממנו. אלו כמה מהסוגים הנפוצים ביותר של בקע דיסק שחשוב להכיר:

בקע דיסק דיפוזי – זהו בקע בדיסק שמתבטא בבליטה כלפי חוץ של השכבה החיצונית שלו – כלומר לכיוון האזור של עמוד השדרה. במצב כזה, יכול להיות מפעל לחץ משמעותי על חוט השדרה ועל שורשי העצבים, דבר שיכול לגרום לחולשה בידיים, נימול או אובדן תחושה.

בקע דיסק צווארי – הבקע הזה מופיע בחלקו העליון של הגב – קרוב לצוואר. כתוצאה מכך הוא יכול לייצר כאב שמקרין לכתפיים ולצוואר וכן להוביל לשורה של בעיות נלוות כמו כאבי ראש או מיגרנות.

בקע דיסק מותני – לעיתים הבקע יכול להופיע באזור הגב התחתון והמותניים, דבר שעלול לייצר תגובת שרשרת שמשפיעה גם על הרגליים. זה יכול לגרום לקשיים בשליטה על כפות הרגליים, לנימול, לחושה ברגליים ולכאבים שמקרינים מהגב לרגל.

המלצות מטופלים

גיא לוי
"כרופא שיניים שיושב כפוף כל היום וספורטאי חובב שרירים תפוסים, וכאבי גב הם חלק מהשגרה. ד"ר כהן עזר לי מספר פעמים. מומלץ ביותר".

יעקב פאר
"מטפל בבעיות גב כמו שהיה לי.בזכותו יש לציין נעמדתי על רגלי כאחד האדם.הכאבים פחתו בצורה משמעותית. מטפל בעדינות בצורה מקצועית ויעילה. בן אדם אדיב משכמו ומעלה. מומלץ להגיע לטיפולים לפי חוות דעתו".

לכל ההמלצות לחצו כאן

ד"ר שלמה כהן כירופרקט
ד"ר שלמה כהן - כירופרקט מומחה

מהם הסימפטומים של בקע דיסק?

התסמינים המרכזיים של בקע דיסק תלויים כאמור במיקום שלו. אם הבקע מפעיל לחץ על העצבים ועל חוט השדרה, הוא יכול לגרום כאמור לבעיות מוטוריות, נימול, אובדן תחושה וכאבים שמקרינים לאזורים שונים בגוף. הכאבים עשויים להיות משמעותיים יותר מאלו של בלט דיסק וככל שהטיפול יגיע בשלב מוקדם יותר – כך יהיה קל יותר להיפטר מהם בדרכים טבעיות וללא צורך בניתוח.

מי נמצא בסיכון מוגבר לסבול מבקע דיסק?

בקע דיסק הוא תופעה שיכולה להתרחש אצל כל אדם והיא הופכת נפוצה יותר ככל שמתבגרים. עם זאת, ישנם גם גורמי סיכון שמשפיעים על השכיחות שלה וכוללים בין היתר פעילות גופנית מאומצת עם תנועות שפוגעות בגב, הרמת משקלים כבדים בצורה שאינה נכונה, עודף משקל, שרירים חלשים בגב, ישיבה ממושכת או יציבה לא נכונה.

אם אתם מזהים שאתם בסיכון מוגבר לפתח את התופעה וגם סובלים מכאבים משמעותיים בגב שלא חולפים כבר זמן רב – חשוב להגיע בהקדם לאבחון כדי לאתר את מקור הבעיה בהקדם ולפני שהבעיה תגרום נזק משמעותי יותר לגב ולשאר מערכות הגוף.

איך מאבחנים את הבעיה?

כאמור, בקע דיסק גורם במקרים רבים לכאבים משמעותיים ולבעיות עצביות, אך ישנם מקרים שבהם הוא כלל לא יגרום לכאב או לאי נוחות ויחמיר מתחת לפני השטח בלי שהאדם כלל יהיה מודע לכך שהוא בבעיה.
לכן, בכל פעם שעולה חשד להתפתחות התופעה, חשוב להגיע לאבחון רפואי שעולל בדיקה פיזיולוגית וכן צילומי CT ורנטגן. לאחר האבחון הזה יהיה קל יותר להתאים טיפול שיעזור להתגבר על הבעיה ולשפר את איכות החיים.

איך טיפול כירופרקטי יכול להתגבר על בקע דיסק?

הטיפול היעיל ביותר בבקע דיסק משלב בין טיפול כירופרקטי מקצועי לבין שינויים פשוטים אך משמעותיים באורח החיים. כדי לוודא שאתם מקבלים את הטיפול הנכון לכם ביותר, חשוב לבחור בכירופרקט מנוסה ואמין עם ניסיון רב בטיפול בבעיות מהסוג הזה. טיפול שאינו מקצועי יכול דווקא לגרום נזק לבריאות ולהאריך את זמן ההחלמה.
במהלך טיפול כירופרקטי, המטפל יבצע תשאול מעמיק לבירור מצבכם הרפואי. חשוב להביא לבדיקה כל צילום שביצעתם בעבר, סיכומי ביקורים אצל רופאים או סיכומי אשפוז בבית חולים אם קיימים וכן כל מסמך אחר שיכול לסייע לגבש תמונה מדויקת יותר של מצבכם הרפואי.

בחלק המעשי של הטיפול, הכירופרקט יפעיל מניפולציות ממוקדות על חוליות בעמוד השדרה, בהתאם לאזור הפגיעה ולאזורים שמושפעים ממנו. בדרך כלל אחרי כמה טיפולים כאלו תושג הקלה משמעותית בכאב ולעיתים אף ריפוי מלא שלה תוך זמן קצר.

הנחיות ליום שאחרי הטיפול: גם האחריות האישית משפיעה על ההחלמה

חשוב להבין כי טיפול כירופרקטי, יעיל ככל שיהיה, בדרך כלל לא יביא לבדו להעלמת הכאב לאורך זמן – כל עוד לא נטפל בגורמים שהובילו להופעת הבעיה מלכתחילה. שיפורים באורח החיים נחשבים הכרחיים לשיפור המצב הרפואי, להפגת הכאבים ולמניעת הפעלה של לחץ נוסף על החוליות שנפגעו.

בטיפול אצל ד"ר שלמה כהן, תקבלו הנחיות מדויקות שיסבירו לכם בדיוק איך לשמור על בריאות הגב ושאר מערכת השלד והעצבים בגופכם. ההנחיות כוללות פעילות גופנית קלה ומתיחות, הוראות ארגונומיות וטיפים לשיפור איכות החיים.

כדי להבטיח הטבה במצב הרפואי ובתחושת הכאב, חשוב לעקוב אחר ההנחיות האלו ולמלא אותן במלואן. בהקשר הזה חשוב שלא להתפתות לעצות כוללניות שקוראים באינטרנט, מכיוון שהן יכולות להיות לא מדויקות ואף, במקרים מסוימים, לגרום נזק.

ד"ר שלמה כהן
ד"ר שלמה כהן

כירופרקט מומחה ומומלץ מזה 25 שנים, חבר באגודה האמריקאית לכירופרקטיקה, החברה האמריקאית לכאבי ראש וחבר האגודה הישראלית לכירופרקטיקה.