כאבי ראש ופתרון כירופרקטי

כאבי ראש ללא ספק נמנים עם הבעיות הרפואיות הנפוצות בעולם. ברובם המוחלט של המקרים, אנשים פשוט יתנו להם לחלוף בעצמם, או יעזרו במשככי כאבים שניתנים ללא מרשם רופא, וכמובן לא ירוצו למיון בכל פעם שהם מורגשים. ואכן, ברוב המקרים הכאב לא אמור להדאיג יותר מדי, בעוד שבמקרים אחרים הוא יכול לאותת על משהו לא תקין שמתחולל מתחת לפני השטח ודורש תשומת לב.

אז כדי לתת לגוף שלנו את תשומת הלב שהוא מבקש – קודם כל חשוב להבין מהו כאב הראש ומה הוא בא לסמל לנו. אז בואו נבין מהם המקורות האפשריים של כאב הראש, באילו מקרים טיפול כירופרקטי יכול לסייע להתגבר עליו ומה עוד אפשר לעשות בעצמנו כדי להפיג אותו או לכל הפחות להפחית את עוצמתו.

את כאבי הראש שכולנו מכירים ניתן לחלק לכמה סוגים מרכזיים:

כאב ראש תעוקתי

מה מרגישים ואיפה? זהו כאב שמורגש ברוב המקרים באזור הרכה בצד שמאל או בצד ימין של הראש – וכן באזור המצח. אפשר לדמות את זה למעין חגורה שלוחצת על הראש ומתהדקת בהדרגה ככל שהיום מתקדם.

למה זה קורה? על פי ההערכות, ייתכן כי הכאב מהסוג הזה נגרם כתוצאה ממתח משמעותי בשרירים ומועצם על ידי גורמים סביבתיים נפוצים כמו לחץ נפשי, חרדה, דיכאון, תפריט לא מאוזן, בעיות בשינה ויציבה לא נכונה.

מה עושים? ראשית, יש לברר את מקור הכאב ולטפל בו. אם הכאב בא לידי ביטוי גם במתח בשרירים באזור הצוואר או הגב העליון – ניתן להתאים טיפול כירופרקטי שידוע ככלי שיכול להיות יעיל ביותר בהפגת הכאב ובשיפור איכות החיים.

מיגרנות

מה מרגישים ואיפה? מיגרנות הן כאבי ראש עוצמתיים יותר שאפשר להרגיש בצד שמאל או בצד ימין בראש – בליווי רגישות לרעשים ולאור. חלק מהאנשים שסובלים ממיגרנות ירגישו גם בחילה או אפילו יקיאו כתוצאה מהתופעה. במקרים נדירים יופיעו גם תסמינים נוירולוגיים כמו הבזקי אור, אורות מהבהבים או כתמים שחורים בשדה הראייה. כמו כן, יכולות להתפתח גם הפרעות בדיבור וחולשה כללית.

למה זה קורה? למיגרנות יכולים להיות גורמים רבים, אשר על פי ההערכות קשורים בין היתר בגירויים עצביים כמו אורות בוהקים או צלילים חדים, וכן סיבות נוספות כמו לחץ נפשי, תזונה לא מאוזנת או בעיות בשינה. מדענים עדיין לא יודעים לקבוע באופן חד משמעי מה גורם לאנשים מסוימים לחוות מיגרנות ולאחרים לא, אם כי ייתכן כי שינויים הורמונליים ומאפיינים תורשתיים קשורים בתופעה הזאת.

מה עושים? הטיפול הנכון במיגרנות משתנה מאדם לאדם ותלוי במצב הייחודי שלו ובעוצמת ההתקפים. כיום ישנן תרופות שיכולות להשיג הקלה בהתקפים או אפילו למנוע את הופעתן, אם כי חשוב שנטילתן תבוא במקביל לשיפור אורח החיים.

בהקשר הזה חשוב להיוועץ עם רופא כדי למצוא את אסטרטגיית הטיפול המתאימה ביותר. יש לציין כי במקרים רבים, גם טיפול כירופרקטי במקביל לטיפול הרפואי יכול לסייע לשפר את המצב. במקביל חשוב להקפיד על יציבה נכונה, להימנע מישיבה ממושכת מול המחשב, לבצע פעילות גופנית באופן קבוע ולהקפיד על תזונה מאוזנת שעשירה בוויטמין B12, מגנזיום וחומרים מזינים אחרים.

המלצות מטופלים

שרונה
"טיפול מאוד מועיל. ממש משחרר את החלקים התפוסים. הקל עליי בכאבי ראש וצוואר".

טליה דרוק
"ד"ר כהן אין ספק ששירת אותי והקל עליי בתקופה שהייתה כאובה כל כך! בזכותך המצב חזר לקדמותו. תודה על הכל".

לכל ההמלצות לחצו כאן

ד"ר שלמה כהן כירופרקט
ד"ר שלמה כהן - כירופרקט מומחה

כאב ראש כתוצאה מפגיעה בשרירים או במפרקים

מה מרגישים ואיפה? זהו כאב שלא מתחיל בראש אלא מוקרן אליו מאזורים אחרים שייתכן כי מפתחים כאבים כרוניים או דלקות.

למה זה קורה? שרירים תפוסים או כאלו שמפתחים נוקשות או דלקת, משפיעים מאוד על האיברים הסמוכים אליהם – בהם גם הראש כמובן. במקרים מסוימים, בעיות שונות בשרירים, כמו גם חוליות שזזו ממקומן, יכולות להפעיל לחץ על העצבים, שמוביל בין היתר גם לכאבי ראש.

מה עושים? במקרה כזה, טיפול כירופרקטי יכול בהחלט להביא לשיפור ניכר בתחושת הכאב. בטיפול כזה ראשית מזהים את מקור הבעיה שמקרינה לאזור הראש ומתאימים טיפול ממוקד שישיג את ההקלה המיוחלת. לכך אפשר להוסיף גם עיסוי, חימום או קירור של האזור.

כאבי ראש משניים

במקרים מסוימים, כאב הראש יכול לאותת על בעיה רפואית עמוקה יותר שמסתתרת מתחת לפני השטח ודורשת טיפול. זה יכול להיות לדוגמה סימן לסינוסיטיס כרוני או לבעיות חמורות יותר כמו דלקות, דימומים תוך גולגולתיים או אפילו גידולים סרטניים.

לכן, אם אתם סובלים מכאבים כרוניים שלא חולפים, חשוב לעדכן בכך את הרופא המטפל ולבצע בדיקות שישללו הימצאות מחלות כלשהן. זה חשוב בייחוד אם כאב הראש מורגש בעוצמה רבה מאוד, או מאופיין בפרכוסים, קשיים בראייה או חבלות משמעותיות באזור הראש. בכל מקרה כזה חשוב להגיע בהקדם לקבל טיפול רפואי מקצועי.

איך טיפול כירופרקטי יכול לסייע לטפל בכאבי הראש?

כאמור, לפני שמתחילים לחשוב איך לטפל בכאבי ראש – חשוב לבצע בירור כדי להבין מה המקור שלהם. כדאי לעשות זאת בליווי של הרופא המטפל ולבצע את כל הבדיקות האפשריות שיעזרו לקבל תמונה מדויקת של מצבכם הרפואי.
אם נמצא שמקור הכאב קשור בבעיות אורתופדיות, בנוקשות של השרירים באזור הצוואר, או בפגיעה בחוליות בצוואר או בגב העליון – ניתן בהחלט להיעזר בכירופרקט מוסמך ומנוסה כדי להביא לשיפור בתחושת הכאב וכן בתחושות נלוות נוספות שמאפיינות את המצבים האלו.

טיפול כירופרקטי בדרך כלל מורכב משני גורמים מרכזיים – טיפול בשרירים ובחוליות. ראשית, נזהה נקודות של כיווץ או של קושי בשרירים שיכולות להופיע כתוצאה מפגיעה, טראומה, מתח או יציבה לא נכונה. הכיווצים האלו מקצרים את השריר ויכולים לגרום לכאבים כרוניים ולפגיעה עצבית שעלולה להשפיע כאמור גם על איברים סמוכים. באמצעות טיפול ייעודי שמתמקד בנקודות הקשות האלו ומשחרר אותם ניתן להביא להקלה משמעותית תוך זמן קצר.

בנוסף, הטיפול מתמקד גם בחוליות באזור הצוואר והגב העליון. הכירופרקט בוחן האם החוליות באזורים האלו מסודרות כמו שצריך ומתפקדות כשורה. במקרים רבים, בעיות אורתופדיות וכאבי ראש קשורים בתת תנועתיות של החוליות – מגבלות בתנועה כתוצאה מירידה ברקמות החיבור – רקמות עדינות ששומרות על החוליות במקומן ומאפשרות תנועה תקינה שלהן.

באמצעות מניפולציות עדינות וממוקדות, הכירופרקט יכול להשיב את החוליות למצבן המקורי, לשפר את התנועתיות שלהן ולהתגבר על הבעיות והכאבים שנגרמו כתוצאה מתת התנועתיות שלהן.

איך להבטיח את הצלחת הטיפול?

הטיפול הכירופרקטי בכאב יכול להיות יעיל ביותר לשיפור איכות החיים והבריאות – אך הוא לבדו לעיתים לא מספיק. כאמור, לכאבי הראש יכולים להיות גורמים רבים – שחלקם גם משפיעים זה על זה ומעצימים זה את זה.

כדי להתגבר על כאבי הראש, חשוב להביא לשיפור בהיבטים נוספים באורח החיים. זה בא לידי ביטוי בין היתר בהפחתת גירויים שגורמים ללחץ ולחרדה בחיינו, בשיפור איכות השינה, במציאת תנוחת שינה שמתאימה לנו, בהפחתת זמן הישיבה מול המחשב או הטלוויזיה וכן בהקפדה על פעילות גופנית במינון הנדרש ובאופן שיטיב איתנו.
בסוף כל טיפול, ד"ר שלמה כהן מעניק למטופליו שורה של המלצות שיעזרו להם לשפר את אורח חייהם ולהעצים את תוצאות הטיפול.

ההמלצות האלו, חשוב להבין, מותאמות לכל אדם על פי מצבו הייחודי והצרכים שלו. לכן, אם רוצים להבטיח שהתהליך כולו יהיה יעיל, יש להקשיב היטב להמלצות האלו ולמלא אותן במלואן.

ההקפדה על הרגלים בריאים תיטיב לא רק עם כאבי הראש והצוואר – אלא ככל הנראה תעצים היבטים נוספים ורבים בבריאות הפיזית והנפשית שלנו.

ד"ר שלמה כהן
ד"ר שלמה כהן

כירופרקט מומחה ומומלץ מזה 25 שנים, חבר באגודה האמריקאית לכירופרקטיקה, החברה האמריקאית לכאבי ראש וחבר האגודה הישראלית לכירופרקטיקה.